AltcoinBlockchainCoinKolay Özel

Kraken Borsası Halka Arz İçin Hazırlanıyor!

0
(0)

Coinbase’in ardından Kraken borsası da halka arz için hazırlanıyor. Bilindiği üzere Nisan ayında Coinbase, halka arzını başarıyla gerçekleştirmişti. Coinbase’in ardından Kraken de sosyal medya hesaplarından, önümüzdeki 1 – 1,5 yıl içerisinde halka arz olmaya hazırlandığını duyurdu.

Dünyanın en büyük global kripto para borsalarından biri olan Kraken, söylenenlere göre 12-18 ay içerisinde halka arz süreçlerini tamamlayacak. Kraken 2011 yılında Jesse Powell önderliğinde piyasaya sürüldü. Başarılı CEO ise, borsanın halka arz olmak için hazırlık sürecinde olduğunu Bloomberg International’da açıkladı. Yaptığı açıklamada Kraken’in gelecekteki hedeflerine değinen Powell, borsanın değerlemesi için herhangi bir hedef belirtmedi.

Powell, bu konuyla alakalı ise şu sözleri kullandı: “Kripto paraları dünyaya tanıtma amacındayız ve umuyorum ki değerlememiz bu amaçta başarıya ulaşmamızın bir yansıması olacaktır.” Bu açıklamanın ardından konuyla alakalı bilgisi olanların söylentilerine göre, Kraken halka arz sürecinde yeni fon arayışında çalışmalar sürdürüyor. Borsa değerlemesi ise 10 milyar ile 20 milyar dolar bandını geçebileceği öngörülüyor.

Kraken Nerenin Borsasıdır? Kraken Borsası Hangi Ülkenin?

Kraken Nerenin Borsasıdır, Kraken Borsası Hangi Ülkenin

Kraken 2011 yılında San Francisco merkezli olarak kurulmuştur. Borsanın kurucusu Jesse Powell olarak bilinmektedir. Yazının hazırlandığı sırada CoinMarketCap verilerine göre dünyanın 4. En büyük global kripto para borsasıdır.

ABD merkezli borsada, Euro başta olmak üzere farklı birimlerden Bitcoin ve altcoin ticareti gerçekleştirilebilmektedir. Hacim bakımından dünyanın en büyük Bitcoin borsası ve aracı kurumları arasında yer alan Kraken, bu sebeple en çok tercih edilen borsalar arasında yer alır. Borsanın dikkat çeken en önemli özellikleri; güvenlik önlemleri, öz düzenlemeli yaklaşım politikası ve site içi çeşitli güvenlik kontrolleri sayılabilir.

Kraken Borsası Güvenilir mi?

Kraken Borsası Güvenilir Mi

Pek çok yatırımcı Kraken nedir, Kraken güvenilir mi konularını merak etmektedir. Kraken, geçtiğimiz günlerde arza açılacağını duyurduğunda pek çok yatırımcının ilgisini çekti. Söz konusu borsa, halka arz gibi önemli faaliyetleri gerçekleştirirken, bünyesindeki varlıkların güvenliği için çeşitli güvenlik politikaları da izlediğini belirtti.

Kraken kripto para borsası, güvenli coin/token depolama teknikleri ile, borsadaki varlıkların %95’ini çevrimdışı bir metotla soğuk cüzdanlar vasıtasıyla saklamaktadır. Sık sık borsa sistem, teste tabii tutulur ve web sitesi üzerindeki bugların (yazılım açıkları vs.) yakalanması için belirli ödüllerin verilmesi gibi teşvikler sunmaktadır. Bunların yanı sıra birçok farklı yöntemle güvenlik önlemlerini sıklaştırırken, borsa güvenliğini ileri düzeye çıkarmaya yönelik çalışır. Tüm bu özellikler, borsayı güvenilir kılan etkenler arasında sayılmaktadır.

Coinbase’de Halka Arz Sonrasında Gerilemeler Görülüyor

Coinbase’de Halka Arz Sonrasında Gerilemeler Görülüyor

Kraken halka arz edileceğini duyurmadan önce, Nisan ayında Coinbase’de halka arz edilmişti. Halka arz işlemleri genellikle bu tarz şirketlerin yararına olduğu bilinir. Ancak Coinbase borsası için bu durum aynı avantajı sağlamadı gibi görünmekte.

14 Nisanda halka arzı gerçekleştirilen Coinbase’in hisseleri daha ilk gününde 426 dolar bandını kadar görmüştü. Uzman analistlerin ve yorumcuların görüşlerine göre bu yükseliş artarak devam edebilirdi ancak borsa hisseleri 23 gün sonunda 250 dolar bandına kadar geriledi.

Coinbase’in hisse değeri şu anda 228 dolar bandında ilerlerken, kripto para piyasalarındaki düşüşlerin hisse fiyatlarının azalmasında bir etken olduğu düşünülmekte. Öte yandan Bitcoin ufak çaplı düşüşlerine devam ediyor. Bu durumun da borsa hisselerine negatif yansıdığı düşünülüyor. Kraken’in ise bu düşüşlerden nasıl etkileneceği merak konusu oldu.

2012 yılında kurulan kripto para borsası Coinbase ise, Amerika’daki en rağbet gören borsa olarak piyasaya çıkmıştı. Dijital para birimlerinden olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte sermayesine değer kazandırmıştı. Borsanın 2020 yılı sonu itibariyle 56 milyon kullanıcı bulunmaktaydı. 2018′deki son özel finansman etkinliğinde, yatırımcılar üye oldukları Coinbase borsasını 8 milyar dolar değerlemişti.

Kraken Borsası CoinMarketCap Verileri

Kraken Borsası Coinmarketcap Verileri

Kraken, çeşitli altcoinlerin ticaretinin gerçekleştirildiği popüler bir aracı kurumdur. Borsa, yazının hazırlandığı sırada CoinMarketCap verilerine göre 6,965,122,720 TL bandında işlem hacmine sahiptir. Son 24 saatte, Bitcoin hareketlerine bağlı olarak hacminde %19,57 oranında düşüş yaşamıştır. Borsanın haftalık ziyareti 3,573,941 civarındayken, toplamda 69 coinin ticareti gerçekleştirilmektedir.

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu