Nedir

StableCoin Nedir? Stabil Coin Listesi ve Tüm Detaylar

5
(1)

Stablecoin nedir, Stablecoin fiyatı dengelemek amacıyla değeri, ABD dolarına ya da altın gibi dış bir varlığa “sabitlenmiş” olan kripto para birimidir. Bu tür birimler diğer kripto para birimlerinden fiyat ve işleyiş açısından ayrılmaktadır. Ayrıca diğer varlıklara göre daha fazla avantajları bulunmaktadır. Tek temel farkları ise bu birimlerin stabil şekilde seyretmesi, yani değişkenlik göstermemesidir.

Kripto para birimlerindeki tüm dalgalanmalar, piyasada bulunan bireylerin fiyat istikrarını koruyabilmesini zorlaştırabiliyor. Bu durumlarda yatırımcılar bir süredir fiat para birimlerine daha istikrarlı bir varlık bulma konusunda çeşitli seçeneklere sahiptirler. Bu sebeple varlıklarını cüzdanlarda tutmak yerine, stablecoinler sayesinde kripto pazarlarda tutabilirler.

StableCoin Nedir? Stabil Coinlerin Önemi

Stabil Coinlerin Önemi

Kripto para projeleri le belirli kripto paraların neleri sunabileceği arasında muhakkak ki farklar bulunur. Fakat Stabil coin birimleri, diğer kripto para birimlerine göre yeni bir işleyiş ve farklılık sunmaktadır. Bu farklılıklar elbette ki piyasayı daha verimli yapabilmek için gerçekleştirilmiş olumlu eylemlerdir.

Diğer kripto varlıklar ile stable coinleri karşılaştırdığımızda, aralarındaki en büyük farkın volatilitenin azlığı olarak söyleyebilmekteyiz. Volatilitenin azlığı kripto para birimlerini daha da kullanılabilir kılmaktadır. Stable coin birimleri artık günümüzün vazgeçilmezi olmuştur. Bu birimler bir varlığa sabitlenerek düzeyli alım-satım imkanı sunmaktadır. Bu sebeple gelecek ve günümüz için vazgeçilmez varlıklar arasında yer alırlar.

Stabil Coinler Hangileridir? StableCoin Listesi

Stabil Coinler Hangileridir Stablecoin Listesi

Yatırımcıların pek çoğu stable coinler hangileri, stablecoin nedir gibi soruların yanıtını aramaktadır. Stabilcoin’ler fiyat değişimlerinde yaşanabilecek riskleri azaltmaları konusunda oldukça önemli role sahiptir. Bu sebeple yatırımcılar, yatırım faaliyetlerinin hemen hemen her alanında sabilcoin’leri tercih edebilmektedir. Peki, stabilcoin hangileri? Stablecoin birimleri şu şekildedir:

  1. Tether (USDT)
  2. USD Coin (USDC)
  3. Binance USD (BUSD)
  4. TrueUSD (TUSD)
  5. Paxos Standard (PAX)
  6. Dai (DAI)
  7. Gemini Dolar (GUSD)

Sayılan tüm bu birimler dış varlık olan geleneksel birimlere sabitlenmiştir. Fiyatları, USD bazında bir değişim olması sonucunda ancak değişmektedir. Bu sebeple “Stable” olarak anılmaktadırlar. Stable coinler, bazı Türk borsalarında alım-satım işlemlerinde kullanılabilmektedir. Bu borsaların başında kripto para borsası Paribu yer almaktadır. Borsada USDT ile bazı kripto paralar satın alınabilir.

Stablecoin Kaç TL?

Stablecoin Kaç Tl

Stablecoin fiyat değişimini USD ya da altın gibi dış varlıklara göre belirleyen kripto para çeşididir. Bu sebeple bazı birimler ABD dolarına sabitlenirken, bazıları altın bazında fiyatlanmaktadır. Altında ya da USD bazında meydana gelen düşüşler – yükselişler, stablecoin’lerin fiyatında da etki etmektedir. Bu sebeple birimlerin kendilerine özgü sabit fiyatları yoktur.

Örneğin USDT birimi ABD doları ile eşdeğer fiyata sahiptir. Yazının hazırlandığı sırada 1 USD 8,67 iken, Tether (USDT) de aynı değerden işlem görmektedir. Bazı birimlerin fiyatları da altına sabitli olmaktadır. Öyle ki bu yılın başlangıcında, gümüşe sabitlenebilecek bazı kripto paraların piyasaya çıkacağına dair haberler ortaya çıkmıştır. Böyle bir durumda gümüşe sabitli birimlerin fiyatları, yine gümüş fiyatından işlem görecektir.

StableCoin Nedir: Sonuç

Stablecoin Nedir Sonuç

Kripto para piyasası geleneksel para birimleri önüne geçmeye çalışıyor olsa da, bu iki grubun stabil coinler adı altında birleşiyor olması, yatırımcıların büyük avantajlarındandır. Stabil birimler yatırım faaliyetlerinin her alanında kullanılabilen çözüm üretici varlıklardandır. Kripto paraların tamamı, henüz tüm dünyaya adını yeni duyurmaya başlamışken, bu tarz çözüm üretici varlıkların piyasaya sürülmesi çok değerli görülmektedir.

Birimlerin hem değer olarak hem de kullanılabilirlik açısından geniş çaplı kabul görmeleri önem arz etmektedir.  Özellikle ekonomik krizlerde, ekonomide meydana gelen sallantılarda stabilcoinlerin nasıl bir tepki vereceği merak konusudur. Bu sebeple hiçbir birim için sağlamlık söz konusu değildir. Ancak tüm bunlara ek olarak, yatırım faaliyetlerinde stablecoin ne demek olduğu daha iyi anlaşılabilmektedir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu