Genel

Bitcoin Neden Yükseldi ve Geleceği

GBTC'nin ETF Olmasına Mahkeme Onayı Bitcoin Fiyatlarını Yükseltti

4.8
(4)

Bitcoin fiyatı kısa zamanda ciddi yükseliş gösterdi. Ekim ayında 24700 dolardan 36000 dolara kadar çıkış yakaladı ve bugün itibariyle 34200 dolardan fiyatlanıyor. Neredeyse 1.5 yıl önceki fiyatlara geri dönen Bitcoin, yatırımcısına umut aşıladı. Altcoin yatırımcıları da beklentiye girdi.

Bitcoin rallisi başladı mı? Bitcoin nasıl tekrar yükselişe geçti? Detaylar makalemizde.

Bitcoin Money Chart Financial Images Clear.246.2182063290

GBTC’nin ETF Olmasına Mahkeme Onayı Bitcoin Fiyatlarını Yükseltti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 20 Temmuz 2023 tarihinde Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesine onay verdi. Bu Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı ve fiyatın hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu.

GBTC Bitcoin’e yatırım yapan bir yatırım fonudur. Bu fonun içinde Bitcoin ile aynı miktarda varlık bulunur. Ancak GBTC’nin değeri içindeki varlık karışımından küçüktür. Bu durum,fonun aşırı değersiz olduğu anlamına gelir.

GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesine mahkeme onayı verilmesi fonun değerinin yükselmesi için bir fırsat yarattı. Bunun nedeni ETF’lerin normalde fonun içindeki varlık karışımına yakın bir değere sahip olmasıdır.

Fonun değerinin yükselmesi, yatırımcıların fonu daha fazla satın almasına neden oldu. Bu da Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı.

Ek olarak GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesine mahkeme onayı verilmesi, benzer başvuruların artabileceğini düşündürttü. Bu da Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı.

GBTC’nin ETF Olmasına Mahkeme Onayı’nın Bitcoin Fiyatları Üzerindeki Etkileri

GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesine mahkeme onayı verilmesi Bitcoin fiyatları üzerinde aşağıdaki etkileri yarattı:

  • Fiyatların yükselmesi: GBTC’nin değerinin yükselmesi, Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı ve fiyatın hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu.
  • Talep artışı: GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesine mahkeme onayı verilmesi, fonun değerinin yükselmesi için bir fırsat yarattı. Bu da yatırımcıların fonu daha fazla satın almasına neden oldu.
  • Yatırımcı ilgisinin artması: GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesine mahkeme onayı verilmesi benzer başvuruların artabileceğini düşündürttü. Bu da Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı ve yatırımcı ilgisinin artmasına neden oldu.

Bitcoin Money Chart Financial Images.243.529827478

Yükseliş Devam Edecek Mi?

Buna göre Bitcoin fiyatındaki artış devam etme potansiyeline sahiptir. Ancak bu artış devam edecek mi yoksa bir düzeltme yaşayacak mı kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Bitcoin fiyatının yükselmesini destekleyen diğer faktörler de devam ediyor. Enflasyon endişeleri, küresel ekonomik belirsizlik ve kripto paralara olan ilginin artması gibi faktörler Bitcoin’in fiyatının yükselmeye devam etmesine neden olabilir.

Ancak Bitcoin fiyatının yükselmesini engelleyebilecek bazı faktörler de var. Örneğin ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmaya devam ediyor. Bu riskli varlıklardan kaçınmaya neden olabilir ve Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyebilir.

Dünya genelinde ise Fed’in faiz artışlarının sonuna geldiğine dair bir izlenim oluşmaya başladı. Bu da yükselişi destekler bir konudur. Ayrıca yine son günlerde ONS altındaki fiyat yükselişi de ilgili Bitcoin üzerine çekmiş olabilir. Altın ve Bitcoin, büyük yatırımcılar tarafından sıklıkla birbirinin benzeri olarak görülür. Bu yükselişi altının yükselişinin desteklediği de genel kanılardan biridir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 4

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu